قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

الگوریتم یوتیوب چگونه کار می‌کند؟

713 بازدید

الگوریتم یوتیوب سبب شده افراد ۷۰٪ از زمان خود را در یوتیوب به تماشای ویدئو بپردازند. طبق تحقیقات ۸۱٪ از کاربران یوتیوب می‌گویند که ویدئوهای پیشنهادی الگوریتم یوتیوب را به‌طور منظم مشاهده می‌کنند.

دانستن اینکه هر یک از این الگوریتم های منحصربه‌فرد چگونه کار می‌کند، برای جذب و حفظ مخاطب بسیار مهم است. برای افزایش بازدیدهای یوتیوب یا ایجاد یک استراتژی بازاریابی یوتیوب، الگوریتم پیشنهادی این سیستم‌عامل بسیار اهمیت دارد. بنابراین چگونه کانال و ویدئوهای خود را بهینه‌سازی کنید تا همگام با الگوریتم کار کنند؟

ما ابتدا تاریخچه اولویت‌های یوتیوب برای کمک به بینندگان در کشف ویدئوهای جدید را بررسی می‌کنیم. در ادامه نحوه کار الگوریتم و همچنین آخرین تغییرات الگوریتم یوتیوب برای سال ۲۰۲۰ را بیان کنیم.

 

تاریخچه مختصری از الگوریتم یوتیوب

الگوریتم یوتیوب

اولین ویدئوی یوتیوب در سال ۲۰۰۵ آپلود شد. پانزده سال بعد، افراد در هر دقیقه ۵۰۰ ساعت ویدئو را بر روی سیستم‌عامل آپلود می‌کنند.

۲ میلیارد کاربر چگونه آنچه می‌خواهند تماشا کنند را پیدا می‌کنند؟ پاسخ کوتاه این است که این امر در طول سال‌ها تغییر کرده است. اما پاسخ طولانی نیز اینجا آورده شده است.

شاید به مطالعه مقاله کسب درآمد از یوتیوب با روش های فوق العاده علاقه مند باشید.

 

۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲: تعداد ویو/مشاهده (کلیک‌ها بر عنوان)

در هفت سال اول، یوتیوب به‌جای ویدئوهایی که کاربران را درگیر خود می‌کرد، به کلیپ‌هایی که کلیک دریافت می‌کردند پاداش می‌داد.

بدیهی است که این سیستم تمایل به دریافت کلیک زیاد از مردم دارد. بسیاری از طریق فریب سعی در جمع‌آوری کلیک داشتند. عناوین و تصاویر کوچک گمراه‌کننده تکثیر می‌شدند. کاربران کلیک می‌کردند، اما پس‌ازآن احساس فریب می‌کردند. احتمالاً کمی اذیت می‌شدند و سپس ویدئوها را نیمه‌کاره رها می‌کردند. سرانجام، یوتیوب فهمید که تجربه کاربری آنها رو به زوال است و روش خود را تغییر داد.

 

۲۰۱۲: زمان تماشا (مدت زمان مشاهده)

در سال ۲۰۱۲، این سیستم‌عامل از به‌روزرسانی سیستم کشف‌شده برای شناسایی ویدئوهایی که مردم واقعاً می‌خواهند تماشا کنند، خبر داد. یوتیوب ویدئوهایی که در طول زمان توجه ها را به خود جلب می‌کنند، اولویت‌بندی می‌کند. همچنین افزایش مدت زمانی که کاربر در سیستم‌عامل می‌گذراند را در نظر می‌گیرد. با این کار یوتیوب می‌تواند به تبلیغ دهندگان اطمینان دهد که تجربه‌ای باارزش و باکیفیت بالا را برای مردم فراهم می‌کند.

در همین حال، یوتیوب همچنین سازندگان را تشویق می‌کرد که دیگر حساسیتی به الگوریتم بهینه‌سازی نشان ندهند. به‌عنوان‌مثال کوتاه کردن ویدئوها برای داشتن نرخ حفظ مخاطب بالاتر یا طولانی‌تر کردن آنها برای افزایش زمان تماشا را متوقف کنند.

در عوض، مثل امروز، یوتیوب مردم را تشویق می‌کند فقط “ویدئوهایی را که مردم می‌خواهند تماشا کنند” را ایجاد کنند.

برای نحوه آپلود ویدئو در یوتیوب با مقاله ما در سایت همراه شوید.

 

۲۰۱۶: یادگیری ماشین (الگوریتم شناخته شده)

در سال ۲۰۱۶، یوتیوب گزارشی را منتشر کرد و موجی را ایجاد کرد. در آن، مهندسان محصول، نقش شبکه‌های عصبی عمیق و یادگیری ماشین را در سیستم توصیه‌های پلتفرم توصیف کردند.

البته، با وجود اصطلاحات قابل‌توجه، این گزارش چندان همه‌چیز را مشخص نمی‌کرد. می‌توانید آن را بخوانید. اما حتی اگر آن را درک کنید یا یک دوست باهوش آن را برای شما توضیح دهد، نکته مهمی را برای شما مشخص نمی‌کند.

در این مرحله، ما هنوز بسیاری از جزئیات مربوط به الگوریتم یوتیوب را نمی‌دانیم. اما ما می‌دانیم که این امر رضایت ادراک‌شده بینندگان را برای ایجاد یک جریان اعتیادآور و شخصی از توصیه‌ها دنبال می‌کند.

 

۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰: محتوای حاشیه‌ای، ارزش زدایی و ایمنی برند

طی چند سال گذشته، یوتیوب با سؤالات زیادی در مورد نوع ویدئوهایی که الگوریتم آن توصیه و تبلیغ می‌کند (یا نمی‌کند) مواجه است.

به گفته مدیرعامل یوتیوب سوزان ووچیچی، یوتیوب مسئولیت‌های خود را جدی می‌گیرد. یوتیوب سعی می‌کند تعادل ایجاد کند و از عدم انتشار اطلاعات کاملاً خطرناک، انتشار نظرات گسترده و منصفانه اطمینان حاصل کند. به‌عنوان‌مثال، یوتیوب می‌گوید که تغییرات الگوریتم در اوایل سال ۲۰۱۹ منجر به کاهش ۷۰٪ زمان تماشای محتوای “مرزی” شده است. محتوای مرزی به‌عنوان محتوایی تعریف می‌شود که به‌طور کامل دستورالعمل های انجمن پلتفرم را نقض نمی‌کند. اما مضر یا گمراه‌کننده است.

این یک مسئله پیچیده است زیرا همه موضوعات را لمس می‌کند. به‌عنوان‌مثال، در مارس ۲۰۲۰، سازندگان یوتیوب می‌گویند این پلتفرم از ویدئوهایی که اشاره به وجود ویروس کرونا داشته است، مملو شده است. درعین‌حال، موضع یوتیوب این است که می‌خواهد از انواع نظرات (به‌عنوان‌مثال، نحوه واکنش دولت‌ها به ویروس کرونا) پشتیبانی کند. اما از نظرات خطرناک، به‌عنوان‌مثال، ویدئوهایی که می‌گویند ویروس یک حقه است، یا اینکه نوشیدن ضدعفونی‌کننده دست آن را درمان می‌کند، جلوگیری کند.

فارغ از اینکه در چه مکانی قرار دارید، تحولات در حال انجام است. بنابراین این یک بحث مهم است که هم خالقین و هم تبلیغ‌کنندگان باید از آن مطلع شوند.

مثلاً اگر یک خالق هستید، الگوریتم یوتیوب به محتوای شما برای نرخ بازدید بالا و درآمد آگهی پاداش می‌دهد. اما این به این معنی نیست که اگر محتوای شما از تبلیغات عرف خارج شود، روند یوتیوب برای کانال یا ویدئوی شما تغییر نخواهد کرد.

 

الگوریتم YouTube در سال ۲۰۲۰ چگونه کار می‌کند؟

الگوریتم یوتیوب

طبق گفته یوتیوب، این الگوریتم اساساً “یک حلقه بازخورد در زمان واقعی است که ویدئوها را با توجه به علایق مختلف هر بیننده تنظیم می‌کند.” این الگوریتم تصمیم می‌گیرد که کدام ویدئوها به تک‌تک کاربران پیشنهاد شود.

اهداف این الگوریتم دوگانه است. اول این است که برای هر بیننده ویدئوی مناسب را پیدا کند. سپس بینندگان را وادار به ادامه تماشا کند. بنابراین، الگوریتم همانطور که عملکرد ویدئو را مشاهده می‌کند، رفتار کاربر را نیز از نزدیک مشاهده می‌کند.

دو مکان مهم تأثیر الگوریتم یوتیوب، نتایج جستجو و جریان‌های پیشنهادی است.

 

الگوریتم یوتیوب چگونه بر نتایج جستجو تأثیر می‌گذارد؟

جای تعجب نیست که ویدئوهایی که شما هنگام جستجوی “گیاهان خانگی گوشتخوار” دریافت می‌کنید با ویدئوهایی که دوست شما هنگام جستجوی “گیاهان خانگی گوشتخوار” دریافت می‌کند، متفاوت است. نتایج جستجو بر اساس عواملی مانند زیر است:

 • فراداده ویدئوی شما (عنوان، توضیحات، کلمات کلیدی) و میزان مطابقت آن با درخواست کاربر
 • تعامل ویدئویی شما (لایک، نظرات، زمان تماشا)

پیشنهاد می کنم مقاله راه های وایرال کردن ویدئو در یوتیوب را نیز مطالعه کنید.

 

الگوریتم یوتیوب چگونه بر ویدئوهای پیشنهادی تأثیر می‌گذارد؟

جریان پیشنهاد ویدئو یک فرآیند دوگانه برای الگوریتم است.

الگوریتم یوتیوب

اول، با اختصاص دادن نمره‌ای بر اساس داده‌های تجزیه‌وتحلیل عملکرد، آنها را رتبه‌بندی می‌کند.

دوم، این ویدئوها را با توجه به سابقه تماشای آنها و آنچه افراد مشابه تماشا کرده‌اند، با افراد مطابقت می‌دهد.

هدف این نیست که ویدئوهای “خوب” را شناسایی کند. بلکه مطابقت بینندگان را با ویدئوهایی که آنها می‌خواهند تماشا کنند را فراهم می‌کند. هدف نهایی این است که آنها هرچه بیشتر وقت خود را در سیستم‌عامل بگذرانند. بنابراین بدین ترتیب، تا آنجا که ممکن است بیشتر تبلیغات را مشاهده می‌کنند.

برای ثبت، سه عامل دیگر وجود دارد که الگوریتم تأثیر زیادی می‌گذارد:

 • صفحه اصلی یوتیوب شما
 • ویدئوهای پرطرفدار
 • مشترکان شما
 • نوتیفیکیشن های شما

 

یوتیوب چگونه الگوریتم را تعیین می‌کند؟

در اینجا لیستی از همه فاکتورهای مختلفی وجود دارد که یوتیوب طی سال‌های مختلف در بحث‌های مختلف عمومی درباره الگوریتم ذکر کرده است.

هنگام رتبه‌بندی یک ویدئو، الگوریتم عملکردهای زیر را در نظر می‌گیرد:

 • این که آیا افراد روی یک ویدئو کلیک می‌کنند؟ (نمایش‌ها در مقابل بازدیدها. در اینجا عکس کوچک ترغیب‌کننده و عنوان مهم است.)
 • چقدر مردم برای تماشای یک فیلم (زمان تماشا یا حفظ مخاطب) وقت صرف می‌کنند؟
 • چه تعداد لایک، دیس لایک، نظر یا اشتراک‌گذاری، یک ویدئو دریافت می‌کند؟ (تعامل ویدئو مدنظر است.)
 • محبوبیت یا عدم محبوبیت یک ویدئو با چه سرعتی اتفاق می‌افتد؟ (به این سرعت مشاهده، سرعت رشد گفته می‌شود.)
 • محتوای یک ویدئو چقدر جدید است؟ (ویدئوهای جدید ممکن است بیشتر موردتوجه قرار گیرند که به آنها فرصت رشد سریع محبوبیت می دهد.)
 • کانال چند وقت یک بار ویدئوهای جدید را آپلود می‌کند؟
 • مردم پس از تماشای یک فیلم چقدر وقت خود را روی سیستم‌عامل (زمان حضور) می‌گذرانند؟

 

هنگام مطابقت یک ویدئو با یک بیننده بالقوه، الگوریتم به شخصی‌سازی نگاه می‌کند:

 • کدام کانال ها و موضوعات را در گذشته تماشا کرده‌اند؟
 • آنها در گذشته با چه کاری تعامل کرده‌اند؟
 • آنها چقدر وقت خود را به تماشا می‌گذرانند؟
 • چند بار این ویدئو قبلاً برای این شخص پخش شده است؟
 • آنها چه چیزی را تماشا نمی‌کنند؟

 

نکاتی برای بهبود دسترسی ارگانیک در یوتیوب

در اینجا لیستی از روش‌های گره‌خورده و واقعی برای پیروز شدن بر الگوریتم یوتیوب آورده شده است.

 

۱٫      متن توضیحات ویدئوی خود را برای الگوریتم یوتیوب بهینه کنید.

برخلاف تصور عمومی، این متن زیر ویدئوی شما فقط مکانی برای لینک دادن به رسانه‌های اجتماعی شما نیست. اگرچه حتماً باید این کار را انجام دهید. این متن همچنین به کاربران کمک می‌کند تا هنگام استفاده از موضوع شما، الگوریتم روی ویدئوی شما ظاهر شود. بنابراین مطمئن شوید که جمله اول را با یک توضیح واضح و متمرکز بر کلمه کلیدی از ویدئوی خود ایجاد می‌کنید.

برای ساخت عنوان و توضیحات سئو شده در یوتیوب به مقاله ما در سایت مراجعه نمایید.

الگوریتم یوتیوب

همانند مثال‌های بالا، از موارد زیر اطمینان حاصل کنید:

 • از زبان طبیعی استفاده کنید، نه بازار آشفته‌ای از کلمات کلیدی
 • روی یک یا دو کلمه کلیدی تمرکز کنید و آنها را هم در توصیف و هم در عنوان خود تکرار کنید.

ممکن است مطالعه مقاله  یافتن کلمات کلیدی یوتیوب برای شما مفید باشد.

 

۲٫      به یک فرمت پیش‌فرض یا قالب ثابت برای کانال یوتیوب خود پایبند باشید.

بسیاری از کانال‌های یوتیوب برای جلب توجه تلاش می‌کنند. آنها کانال یوتیوب خود را به‌عنوان مکانی برای آپلود تمام محتوای ویدئویی خود تلقی می‌کنند، نه اینکه تنها خانه‌ای برای یک مجموعه ویدئویی ثابت باشد.

ثبات و سازگاری پایه و اساس موفقیت در یوتیوب است. بدون آن، ممکن است بتوانید توجه‌ها را به خود جلب کنید، اما نمی‌توانید آن را حفظ کنید.

الگوریتم یوتیوب

کانال‌های یوتیوب که ثبات دارند می‌توانند به‌طور پایدار تعداد مشترکان و بینندگان خود را افزایش دهند. زیرا تصمیم‌گیری در مورد مشاهده بیشتر محتوای آنها و اشتراک در کانال آنها برای مردم آسان‌تر می‌شود.

اگر می‌خواهید از اساس اصلی کانال خود دور شوید، بهتر است این کار را در یک کانال جداگانه یوتیوب انجام دهید. بدین ترتیب از تضعیف تلاش‌های خود جلوگیری می‌کنید.

 

۳٫      اگر ویدئویی نتیجه گرفت، آن را بررسی کنید و تکرار کنید.

ایجاد اهرم قدرت در یوتیوب مستلزم توجه به خواسته مخاطبان شما است. این به معنای توجه به تجزیه‌وتحلیل و تکرار روند موفقیت‌آمیز است.

الگوریتم یوتیوب می‌خواهد چیزی بیشتر از آنچه افراد در گذشته دوست داشته‌اند به آنها ارائه دهد. ماهرانه آزمایش کنید، از مخاطبان خود بازخورد بگیرید. به همه فرصتی دهید تا خود را با شما تنظیم کنند.

الگوریتم یوتیوب

به‌عنوان‌مثال، این پدر محلی کانال خود را در حین قرنطینه همه‌گیر راه‌اندازی کرده است. فلسفه او در راه‌اندازی این کانال، پاسخ به سؤالاتی است که مردم معمولاً از پدر خود می‌پرسند! احتمالاً ویدئوهای او را دیده‌اید! او طی دو ماه ۲٫۴ میلیون مشترک جمع کرده است. این یک پیشنهاد بی‌نظیر، جدی و احساسی و بسیار چشمگیر است. زیرا این کانال در یک محتوا عمودی (یعنی ویدئوهای چگونگی ساخت DIY) موفق شد، که کاملاً اشباع به نظر می‌رسد.

برای آموزش چگونگی عملکرد آنالیز یوتیوب مقاله ما را در سایت بخوانید.

 

۴٫      محتوا را به‌طور مداوم منتشر کنید.

تعداد ویدئوها و دفعات بارگذاری، فاکتور مهمی برای الگوریتم و به‌ویژه صفحه اصلی یوتیوب است. این آن لیست شخصی‌سازی‌شده از ویدئوهای جدید و جالب است که به‌نوعی مانند صفحه اکسپلور اینستاگرام است.

اگر می‌توانید کمیت را بدون از دست دادن کیفیت افزایش دهید، به دنبال آن باشید. هرچه ویدئوهای بیشتری منتشر کنید، احتمال برخورد افراد مناسب به آن بیشتر خواهد بود. شاید بتوانید یک ویدئو پرطرفدار را به یک سریال تبدیل کنید. یا می‌توانید هفتگی یک جنبه جدید و کم تلاش که متناسب با جایگاه تثبیت‌شده برند شما باشد را ارائه دهید.

 

۵٫      هنگامی‌که مخاطبان شما در حال تماشای ویدئوی شما هستند، ویدئوهای خود را عمومی کنید.

الگوریتم یوتیوب

جدید بودن فاکتور مهمی برای رتبه‌بندی برای هر الگوریتم شبکه‌های اجتماعی است. این فاکتور برای الگوریتم اینستاگرام، الگوریتم توییتر و الگوریتم فیسبوک حائز اهمیت است. در نهایت الگوریتم یوتیوب نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ویژگی نوتیفیکیشن های یوتیوب مشترکان شما را هنگامی‌که ویدئو جدید آپلود می‌کنید، مطلع می‌کنند. اگر این اتفاق زمانی رخ دهد که آنها به دنبال چیز جدیدی برای تماشا هستند، این امر بسیار مؤثر است.

اما در کل، توصیه می‌شود با نگاهی به آنالیز یوتیوب خود، زمان بهینه روز یا هفته را برای آپلود جدیدترین شاهکار خود انتخاب کنید. در بسیاری از موارد، این به معنای برنامه‌ریزی زودهنگام ویدئوهای یوتیوب شما نیز است.

 

۶٫      موتور توصیه گر/پیشنهادی را با منابع دیگر تغذیه کنید.

کانال های جدید یوتیوب نمی‌توانند به موتور پیشنهادی اعتماد کنند تا همه بازدیدهای آنها را هدایت کند.

به‌هرحال، بیشتر توصیه‌ها بر اساس نحوه مشاهده و تعامل بینندگان با ویدئوهای شما در گذشته است. یوتیوب برای بنیان‌گذاری توصیه‌ها به داده نیاز دارد. بدون افرادی که فیلم‌های شما را تماشا نمی‌کنند، داده‌ای وجود ندارد. بنابراین تمام تلاش‌های معمول خود را برای تبلیغ فیلم‌های خود انجام دهید. مانند:

 • ارسال ویدئوهای جدید به لیست ایمیل شما
 • همکاری با مطبوعات یا سایر اینفلوئنسران
 • تبلیغ فیلم‌های خود در شبکه‌های اجتماعی

اما مهم‌تر از همه، تمرکز خود را بر روی سئو یوتیوب و به دست آوردن مشترکان بیشتر بگذارید. به‌علاوه برای به دست آوردن بازدیدهای ویدئویی در طولانی‌مدت تلاش کنید. همچنین بر ایجاد آنچه یک کاربر به‌طور مکرر در سیستم‌عامل مصرف می‌کند و آنچه کاربر برای آن مشترک می‌شود، تمرکز کنید. این موارد سیگنال‌های کلیدی است که الگوریتم یوتیوب از آن استفاده می‌کند تا پیشنهادهای شخصی را ایجاد کند.

اگر می‌توانید یک کاربر جدید را ترغیب کنید که پس از کلیک بر روی یکی از ویدئوهای شما، محتوای بیشتری را مشاهده کند، می‌توانید احتمال توصیه شدن ویدئوها به آنها را در دفعه بعدی که یوتیوب را باز می‌کنند افزایش دهید.

 

۷٫      بینندگان را ترغیب به تعامل با تمام ویدئو کنید.

یکی دیگر از معیارهای کلیدی عملکرد برای الگوریتم یوتیوب، مدت زمان مشاهده است. ممکن است توصیه‌هایی را برای کوتاه یا طولانی شدن ویدئوهایتان مشاهده کنید. اما در واقع، فقط تماشای آنها را جالب و سرگرم‌کننده کنید.

به‌عنوان‌مثال، این فیلم شش‌دقیقه‌ای از برتوی ریون است که در حال صحبت با بهترین دوستش بود. نه‌تنها قابلیت کلیک بلکه حفظ مخاطب (مدت زمان مشاهده) به بازدیدهای این ویدئو کمک می‌کند تا سرسام‌آور افزایش یابد. (این ویدئوی شیوع کانال بود. ۴ میلیون بازدید داشت و میانگین بازدید ویدئوی آنها معمولاً زیر یک‌میلیون نفر بود).

الگوریتم یوتیوب

پس‌ازاینکه افراد را برای تماشای برنامه‌های خود تا انتها افسون کردید، می‌توانید از کارت‌های پایان و یا لیست‌های پخش استفاده کنید. بدین ترتیب به آنها پیشنهاد کنید ویدئوی بعدی شما را تماشا کنند. زیرا اگر افراد به توصیه‌های شما اعتماد کنند، شما به الگوریتم پیشنهاددهنده یوتیوب احتیاجی نخواهید داشت.

 

۸٫      با جامعه خود تعامل کنید.

به کامنت های ویدئوهای خود پاسخ دهید. با مردم خود صحبت کنید. فقط به یاد داشته باشید که الگوریتم “می‌فهمد” که شما مکالمه معناداری دارید یا فقط برای بهبود معیارهای خود بحث بیهوده می‌کنید.

اگر شما در موقعیتی هستید که باید به افراد زیادی پاسخ دهید، همیشه می‌توانید یک ویدئوی قدردانی ایجاد کنید.

ممکن است به مقاله ۱۳ راه فوق العاده افزایش اعضای کانال یوتیوب نیز علاقه مند باشید.

الگوریتم یوتیوب

 

۹٫      بینندگان را به مشترکان تبدیل کنید.

طبق گفته یوتیوب، مشترکین کانال شما مجموعه‌ای از سیگنال‌های مهم را ارائه می‌دهند. این سیگنال‌ها به موفقیت ویدئوی شما کمک می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، این طرفداران، اساسی برای آزمایش هستند. اگر آنها ویدئو را دوست دارند، الگوریتم یوتیوب به‌احتمال‌زیاد ویدئو را به مخاطبان جدید نشان می‌دهد.

 

سخن پایانی

الگوریتم یوتیوب در طول سال‌ها بسیار تغییر کرده است. هر بار تولیدکنندگان و برندها را به زحمت می‌اندازد! به عبارتی روش‌هایی که آنها قبلاً به آنها اعتماد کرده‌اند دیگر کارایی ندارند.

اما به خاطر داشته باشید حتی با تکامل الگوریتم یوتیوب، هدف پلتفرم ثابت مانده است. افراد بیشتری را به تماشا ترغیب کند و با ویدئوهای بیشتری در یوتیوب ایجاد تعامل کند. و این اهداف قطعاً با اهداف شما متفاوت نیست.

درباره ی

مطلب پیشنهادی

مدیریت چند کانال یوتیوب

مدیریت چند کانال یوتیوب

بعد از گوگل دومین وبگاه پرطرفدار در جهان یوتیوب می باشد. یکی از قابلیت های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *