پرده سبز یا Green Screen

زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه

پرده سبز یکی از ابزارهای مهم امروزی برای تهیه ی فیلم های سینمایی و  فیلم های آموزشی و حتی برنامه های تلویزیونی و ماهواره ای و یکی از ابزارهای مهم برای استودیو عکاسان مبدل شده است. پس نیاز بر آن دیدیم که مقاله ای با مفاهیم پرده سبز و کروماکی با آن تهیه کنیم؛ با ما همراه باشید.

کسانی که این مقاله را خوانده اند از محصول آموزش کروماکی با پرده سبز برای تهیه ی فیلم های آموزشی دیدن کرده اند.

پرده سبز یا Green Screen چیست؟

پرده سبز

کروماکی یعنی جدا کردن یک رنگ با دامنه و فرکانس مشخص از تصویر اصلی ، این رنگ می تواند هر رنگی باشد.
پرده سبز یا Green Screen یکی از ابزارها در کروماکی برای جدا کردن تصویر اصلی از تصویر کلی می باشد.

از رنگ های مختلفی برای انجام دادن این کار می توان استفاده کرد اما بهترین رنگ، رنگ سبز و آبی و خاکستری می باشد. رنگ سبز و آبی رنگ هایی هستند که در بدن ما وجود ندارد و برای همین عکاسان و فیلم برداران برای دوربین های ویدیویی و دیجیتال از رنگ سبز که کمترین نویز را نسبت به دیگر طیف های رنگی دیگر دارد استفاده می کنند.

برای انجام دادن فیلم برداری به سبک کروماکی می ‌توان از ترفند های مختلفی استفاده کرد برای مثال:

 • بهترین و حرفه ای ترین راه همان پرده سبز می باشد.
 • رنگ های کروماکی برای رنگ کردن دیوار
 • رنگ کردن پارچه های سفید کدر که نور را منعکس نمی کند.
 • از کاغذ دیوار که رنگ  را منعکس نکند.

آموزش پرده سبز

اصلا مهم نیست که برای چه کاری تصمیم به تهیه ویدیو می گیرید.
یک ویدیو شخصی، ویدیویی برای کسب و کار خودتان، یا یک ویدیوی طنز؟
یکی از مهمترین فاکتورهایی که بینده شما تصمیم به باز کردن ویدیو و اداه تماشای آن می گیرد، جذابیت ویدیو است.
اما در خیلی از مواقع ما امکان دسترسی به مکان های مختلف و تنوع محیطی نداریم و باید در یک استودیو و یا اتاق ضبط صرفا با یک پرده سبز کار خود را انجام دهیم.
در ادامه به توضیح اینکه چگونه یک فیلم آموزشی با کیفیت با پرده سبز بسازیم بپردازیم.

 

اندازه پرده سبز چقدر باشد؟

بهترین اندازه پیشنهادی برای ساخت ویدیو های آموزشی ۲ در ۳ می باشد؛ اما به طور کلی اندازه آن بر اساس سلیقه و استراتژی خودتان است.

فاصله سوژه با پرده سبز

همیشه سعی کنید سوژه تان حداقل ۲ متر با پرده فاصله داشته باشد هر چه موضوع شما نزدیک‌تر به پس زمینه باشد، بیشتر احتمال دارد سایه سبز روی صورت و سایر قسمت‌های بدن سوژه دیده شود و حذف آن بعد از عکس برداری اگر غیرممکن نباشد بسیار بسیار سخت است.

نور پردازی شخص مورد نظر و پرده سبز

نور پردازی قسمت مهم پرده سبز است که در فیلم برداری و عکاسی حرفه ای خیلی مهم است و همه موارد رعایت شده در آن در عکس زیر نمایش داده شده است.

پرده سبز

پیشنهاد ما: محتوای بهینه و جدید و درآمد میلیونی بدون تبلیغ

کدام نرم افزار برای کار بهتر است:

از بین برنامه های گفته شده افتر افکت می تواند گزینه ی بهتری باشد چرا؟
چون کسانی که می خواهند حرفه ای تر کار کنند این نرم افزار تنظیمات بیشتری برای کار دارد؛ پس به عبارت دیگر دست کاربر در آن بازتر است.
اما کسانی که می خواهند فقط پروژه های ساده کار کنند یا جزئیات بیشتر برای کار آنها اهمیت چندانی ندارد می توانند با برنامه های ساده تری مثل کمتزیا کار کنند.
این را در نظر بگیرید که پریمیر و ادیوس در کار برای پرده سبز تقریبا در یک سطح هستند؛ اما باز هم پریمیر از ادیوس یکم تنظیماتی بیشتری در این زمینه دارد.
نکته: اگر ویدیوی شما به هر عنوان ایراداتی دارد، آنوقت توصیه ما به شما این است که به سراغ نرم افزار افتر افکت بروید چرا؟ چون چنان چه گفته شد تنظیمات بیشتری دارد و می توانید مانور بیشتری روی ویرایش فیلم یا عکس مورد نظرات انجام دهید.
اما یک سری پلاگین ها هستند که کار برای کروماکی را برای شما راحت تر می کنند. بهترین پلاگین در این زمینه پلاگین روبوسکی می باشد. که کار را برای شما خیلی آسان می کند.
اما چنان چه گفته شد، برای بدست آوردن بیشترین کیفیت باید فیلم برداری و نورپردازی مناسبی انجام داده باشید. پس نرم افزار و پلاگین در گزینه بعدی برای کیفیت مورد نظر شما قرار می گیرند.

پس نتیجه می گیریم که اگر حرفه ای فیلم برداری انجام دهید یعنی نورپردازی و فیلم برداری با کیفیت انجام شود همه برنامه ها برای انجام کار یکی هستند.

مفهمومی به نام وایت بالانس در دوربین

وایت بالانس (White Balance / WB یا سفیدی تصویر) یک جایی در دوربین هست که سفید ترین نقطه تصویر نسبت به تیره ترین نقطه تصویر، چقدر باید روشن باشد را تعیین می کند.
البته زیاد نگران این موضوع نباشید چون دوربین های پیشرفته ی امروزی به صورت خودکار این گزینه را تنظیم می کند. البته اگر بخواهید حرفه ای تر کار کنید باید به صورت دستی این تنظیمات را انجام دهید.

نکته: غلظت را در رنگ های اصلی (آبی، زرد، قرمز) در نظر بگیرید. غلظت یک ویدیو از اول زیاد باشد نمی شود آن را درست کرد اما اگر کم باشد می توان آن را زیاد کرد پس حواستون به آن باشد.

پیشنهاد ما: بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو

ایراد استفاده از رنگ های مشابه در پرده سبز

اگر در کنج پرده کروماکی نور کم باشد آن قسمت سبز تیره می شود. برای آنکه بخواهید کروماکی بکنید باید رنج کروماکی رو بالا ببرید. هرچه بیشترش می کنید سبز بیشتری رو حذف می کنید. در آن صورت رنگ سبزی که استفاده کردید نیز حذف خواهد شد. چون درصدش را بالا بردید که کنج پرده حذف بشود باعث می‌شود که آن قسمت رنگی که شما هم استفاده کردین نیز از بین برود. تا جایی که می‌شود از چیزهای های همرنگ با پرده سبز استفاده نکنید.

اگر مجبور شدید از چیز های هم رنگ با پرده سبز استفاده کنید. مجبور خواهید شد از سیستم مسک استفاده کنید. در سیستم مسک مجبور هستید قسمتی از پرده که نور به صورت قابل قبول رعایت شده، برداشته و در قسمت که تیره تر هست قرار دهید و بعد کروماکی کنید. بعد از این‌که رنگ ها را یکی کردید حالا می توانید کروماکی رو شروع کنید.

مثال: نور قسمتی از پرده کروماکی را خاموش می کنیم.

حالا تیرگی که در قسمتی از تصویر هست. در این صورت نمی توانید کار حرفه ای را شروع کنید. اگر مجبور شدید این کار را انجام دهید به دلیل تیرگی سمت راست تصویر مجبور می شوید رنج کروماکی رو بالا ببرید؛ که در این صورت رنگی که استفاده کردید در تصویر نیز حذف خواهد شد.

تنها راهی که برای حل کردن این مشکل وجود دارد استفاده از ابزار مسک هست که از سمتی از پرده کروماکی که روشن تر هست کپی کرده و در سمت تیره تر تصویر قرار دهید. این کار ها با ابزار هایی که معرفی شد قابل انجام دادن است.

نکته مهمی که در این بخش مطرح می شود این هست که از جایتان تکان نخورید. اگر به سمت راست یا چپ تصویر بروید و رنگ سبزی که استفاده کردیم در قسمت تیره قرار بگیره دیگر اصلاح کردنش ممکن نیست و از حالت حرفه ای خارج می شود.

پرده سبز

پیشنهاد ما: کم کردن حجم فیلم با برنامه HandBrake

کلام آخر

پرده سبز امروزه یکی از پر کاربردترین ابزارهایی است که در ویدیوهای آموزشی پولی و رایگان استفاده می شود. پس تا جایی که می توانید برای تولید حرفه ای آموزش ها و عکس ها از پرده سبز استفاده کنید. البته نیازی نیست تا هزینه های سنگین برای تهیه ویدیوهای آموزشی با پرده سبز صرف کنید. چون با یک گوشی موبایل با دوربین متوسط به بالا و یک دستگاه گیرنده ی صدای معمولی می توانید کاری تر و تمیز ارائه دهید. پس زیاد جای نگرانی نیست.
و در آخر اگر سوال یا پیشنهاد یا انتقادی از این مقاله داشتید در قسمت نظرات منتظر شما دوستان هستیم.

از محصول آموزش کروماکی با پرده سبز برای تهیه ی فیلم های آموزشی هم می توانید استفاده کنید.

درباره‌ی سعید انوشه

زندگی من با کامپیوتر می گذره و دوست دارم اون چیزایی که برام آموزنده بوده رو باهاتون به اشتراک بذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معرفی 30 سایت برای گرفتن بک لینک های بااعتبار
مطمئنا هر سایتی برای گرفتن اعتبار کافی از گوگل، باید از سایت هایی با دامین آتوریتی بالا و ارزشمند برای گوگل، بک لینک بگیرد. در اینجا برای شما 30 عدد از آن ها را معرفی کرده ایم.
 • افزایش اعتبار کلی سایت شما
 • رشد سریع در نتایج گوگل
 • یادگیری ساختن بک لینک در انواع مختلف
 • Leftomato denitro oculus softam lorum
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
 • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
 • Montes vutario lacus quis digit turtulis
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
دانلود فایل
  ایمیل شما پیش ما محفوظ خواهد بود
آیا تعداد فالوورهایتان کم است ؟؟؟
شما می توانید با استفاده از نینجاگرام بیش از ۳۰۰۰ فالورر و لایک (واقعی) در هفته بدست آورید.
 • افزایش فالوور
 • افزایش لایک
 • ارسال کامنت
 • مدیریت اکانت اینستاگرام
 • فالوکردن خودکار
 • آنفالو کردن خودکار
 • لایک خودکار
 • جستجوی مکان
 • کسب درآمد از اینترنت با تولید محتوای اختصاصی
  کسب درآمد از اینترنت با تولید محتوای اختصاصی
  PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Ii8vd3d3LmFwYXJhdC5jb20vdi9XTnE3VA0KP2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
  ENJOY AURORA BOREALIS
  محصول آموزش تندخوانی
  * افزایش سرعت چشم ها در هنگام مطالعه
  * کاهش زمان مطالعه
  * افزایش سرعت چشم گیر در درک موضوعات
  * تقویت حافظه و افزایش یادگیری
  * بهبود مدیریت زمان هنگام کار با پکیج تندخوانی
  انتخاب اسم پروفایل
  * آیا می خواهید خاص باشید
  * نام کاربری شیک و جذاب می خواهید
  * در انتخاب اسم پروفایل خود مشکل دارید
  * می خواهید اسم خود را با عکس های زیبا ترکیب کنید

  * با ما همراه باشید
  * و روی لینک زیر کلیک کنید ...
  GET IT NOW
  500% MORE SUBSCRIBERS
  EFFICIENCY
  BOOST YOUR SALES
  CREATIVITY
  INSPIRE YOUR VISITORS
  BE UNIQUE
  CREATE UNIQUE POPUPS