قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

تندخوانی چیست و چگونه با استفاده از آن، از مطالعه لذت ببریم!!!

13,366 بازدید

تندخوانی چیست ؟ یکی از مهم ترین چالش های امروز بشری، تغییرات سریع جهان می باشد و ما باید در کنار این تغییرات رشد کنیم.
هدف من از نوشتن مقاله تند خوانی نتیجه گرفتن خودم از تمرینات مستمر و باپشتکار در زمینه تندخوانی و تقویت حافظه بوده است و بر این باور هستم هر کسی در هر کاری با تمرکز و پشتکار به جلو برود صد در صد در این جهان هدفمند و قانون مدار رو به رشد خواهد بود.
این را هم بگویم که روش های جدیدی را هم مطالعه کرده ام که برای افزایش سرعت مطالعه و یادگیری و جود دارند که به علت تخصصی بودن و خارج از مبحث بودن به ارائه آن ها نمی پردازیم.
پس با ما همراه باشید تا بدانیم تندخوانی چی هست و چگونه می توانیم از آن برای پیشرفت خودمان استفاده کنیم و این باور محدود کننده که تندخوانی یک دروغ است و نمی توان بیش از هزار کلمه خواند را بگذارید کنار چون در این دنیا بسیاری از رکوردها شکسته شده اند.

 

کسانی که این مقاله را خوانده اند از محصول آموزش تندخوانی هم دیدن کرده اند.

 

تندخوانی

تندخوانی چیست ؟

تندخوانی چیست

 

تندخوانی به مجموعه ای از روش ها و متدهایی گفته می شود که سرعت مطالعه و یادگیری شما را افزایش می دهد.
تکنیک های تندخوانی از ۱۹۵۰ موجود بوده است و از آن به بعد کم و بیش در دانشگاها و مدارس اروپایی آموزش داده می شود.
جالب است بدانید هنوز هم تندخوانی شماره یک مهارت ضروری به حساب می آید. بیشترین استقبال از تندخوانی را، اروپا و آمریکا و ژاپن دارد و به تازگی هم در ایران مورد توجه مردم قرار گرفته است.
نکته: اگر دقت کنید در هنگام مطالعه با سرعت پایین٬ حواسمان پرت می شود. ولی در هنگام تندخوانی به دلیل بالا بودن سرعت مطالعه امکان حواس پرتی کمتر هست. پس می توان تندخوانی رابطه ی مستقیمی با تمرکز حواس دارد.

 

پیشنهاد ما:  ۲۷ جمله زیبای بزرگان در مورد موفقیت

 

روش های مشهور تندخوانی

تندخوانی

 

بیش‌تر ما در دقیقه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه می‌توانیم بخوانیم. تندخوان‌ها می‌توانند بین ۷۰۰ تا ۱۷۰۰ کلمه در دقیقه بخوانند. اما چطور می توان سرعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟؟

 

آموزش تندخوانی

روش هایی وجود دارند که در لیست زیر با هم به مطالعه آن ها می پردازیم:

Skimming (اسکن کردن):
روشی است که به طبق آن می بایست در یک نگاه تلاش کنید فقط قسمت های مهم یک صفحه را بخوانید.
در این روش اگر تخصص خوبی در آن حوزه ای که کتاب آن در دست شماست، داشته باشید به سرعت می توانید مفاهیم را اسکن کنید و سرعت خواندن مطالب را بالا ببرید.
به نظر من که با تمرین می شود سرعت مغز را بالا برد و در نهایت در مدت زمان کم حجم مطلب بیشتری را خواند، با درک مطلب قابل قبول.

Meta guiding (هدایت کننده):
به این روش خط بری  هم می گویند. در این روش با استفاده از یک راهنما برای چشم مطالعه میکنیم. مثلا انگشت که همیشه در دسترس است یا خودکار (که من به شخصه از خودکار استفاده می کنم حالا شما با هر چیزی که راحت هستید.) می توانید استفاده کنید.
انگشتمان را زیر خطوط حرکت می دهیم و یا از نوک خودکار یا وسیله ای شبیه به آن استفاده میکنیم. که این روش باعث افزایش تمرکز و کاهش حواس پرتی می شود. با تمرین تکرار رفته رفته تسلط خوبی به این روش خواهید داشت.

بلوک خوانی:
تکنیک فریس  (Ferriss)  که بر اساس خواندن چندین خط در آن واحد است. که باید حوزه دید چشم هایتان را تقویت کنید و این روش مستلزم تمرین های مخصوص به خودش است.

(Rapid Serial Visual Presentation (RSVP:
این روشی است که با استفاده از نرم افزار ها و سیستم های دیجیتال تندخوانی سعی در افزایش سرعت مطالعه شما دارند.
یک لغت بر روی صفحه نمایش داده می‌شود و تمام تمرکز شما بر روی آن است. وقتی که کم‌کم به این سیستم عادت کردید، می‌توانید سرعت نمایش لغات را افزایش دهید.
إن شاء الله اگر وقت شد محصولی تند خوانی برای شما آماده کرده ایم که در قسمت محصولات در اختیار کاربران قرار خواهیم داد.
مهم ترین کاری که نرم افزار های تندخوانی انجام می دهند این است که وسعت دید شما و سرعت چشم شما را به بالاترین سطح خود می رسانند، به این ترتیب با تلفیق تکنیک های تندخوانی شاهد افزایش سرعت مطالعه خود خواهید شد.

نرم افزارها برای کامپیوتر های شخصی:
Spreed
OpenSpritz
eyeQ

سایت های آنلاین که به شما در این زمینه کمک می کند:
readingsoft

myreadspeed

 

پیشنهاد ما: افراد موفق چگونه برنامه ریزی می کنند؟

 

مسائل کند خوانی:

تندخوانی

 

 • تلفظ و لب خوانی: کلمات را برای خود با صدای بلند می خوانید.
 • تلفظ در ذهن: این اشتباه دیگری است که تقریباً همه گرفتار آن هستند. لب ها بی حرکتند و ارتعاشی در گلو احساس نمی شود ولی کلمات را در مغز خود تکرار می کنیم (باید با تلاش زیاد این مسئله را حل کنید و فقط بگذارید چشم ها متن را ببینند و مغز کار پردازش خود را انجام دهد.)
 • برگشت به عقب: نباید به هیچ عنوان سطر خوانده شده را دوباره بخوانیم چون مغز شما عادت به این کار می کند.
  یک مطلب دیگر اینکه کتاب های ما قانون پارتو را رعایت می کنند یعنی فقط ۲۰ درصد کلمات یا محتوا مهم هستند و ۸۰ درصد می خواهند که همان ۲۰ درصد محتوای مهم را در موردش حرف بزنند. پس سطری که خوانده شده و متوجه نشده اید در سطر های دیگر نیز بسط داده شده شده است نگران سطرهای قبلی خوانده شده نباشید.
 • کمبود حوزه ی دید: تمرین های زیادی برای افزایش حوزه ی دید وجود دارد که در محصولی که در آینده ارائه خواهیم کرد، سعی شده به آن توجه خاصی بکنیم.
 • حرکت گردن: اگر گردن در حین مطالعه تکان بخورد به علت بر هم خوردن تمرکز از سرعت مطالعه کم خواهد شد.
 • افکار مزاحم: یکی از عوامل مهم که باعث از بین رفتن تمرکز و کاهش سرعت مطالعه می شود فکر های غیر مرتبط با متن می باشد که منجر به توقف در حین مطالعه و اختلال در خواند می شوند. یکی از راه های افزایش تمرکز که به کمک آن می توانیم با این اختلالات مقابله کنیم، نوشتن افکار روی کاغذ و گفتن این جمله است که در فرصت مناسب به شما رسیدگی خواهم کرد.
 • مکث ها و توقف های چشمان خود را حین مطالعه سطر ها کاهش دهید.
 • هدفمند مطالعه کنید: برای سریع تر به هدف رسیدن از یک کتاب یا مطلب باید هدف خود را از مطالعه هر مطلبی از پیش تعیین کنید. که چه نوع اطلاعاتی را می خواهید کسب کنید. این کار سبب میگردد تا شما اطلاعات غیر ضروری و حاشیه ای را درفرایند مطالعه حذف کنید.
  درمحیط مطالعه خود هر عاملی که موجب پرت شدن حواس شما میگردد را حذف کنید.

 

پیشنهاد ما: موفقیت در زندگی با هفت تکنیک آسان

 

نحوه محاسبه سرعت مطالعه :

سرعت مطالعه که با واحد word per minute) WPM) یعنی تعداد کلماتی که در هر دقیقه می خوانیم.
برای اینکار یک کتاب داستان ساده انتخاب کنید و تعداد کلمات مثلا چهار خط کامل را بشمارید و بعد میانگین اون چهار خط را حساب کنید. حالا یک زمان دلخواه (برحسب ثانیه) بگیرید و مشغول مطالعه شوید پس از تمام شدن آن زمان با توجه به میانگین کلمات هر خط، تعداد کلماتی را که در آن یک دقیقه خواندید رو محاسبه کنید.
سپس تعداد کلمات را تقسیم بر زمان برحسب ثانیه کنید. فرمول در شکل زیر می باشد:

تندخوانی

 

این در صورتی هست که متن ساده باشد و لغات تکنیکی و تخصصی در متن به کار نرفته باشد.

اگر سرعت مطالعه ی شما کمتر از ۱۰۰ کلمه در دقیقه است، بسیار کند هستید.
اگر سرعت مطالعه ی شما بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کلمه در دقیقه است، کند و ضعیف هستید.
اگر سرعت مطالعه ی شما بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه در دقیقه است سـرعت مطالعه ی متوسطی دارید.
اگر سرعت مطالعه ی شما بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ کلمه در دقیقه است سـرعت مطالعه خیلی خوب و عالی ای دارید.
اگر سرعت مطالعه ی شما بالای ۷۰۰ کلمه در دقیقه است شما یک تندخوان عالی و حرفه ای هستید.

حتی مطالعه کننده ی عالی و حرفه ای هم زمانی که متنی که مطالعه می کند زبان مادریش نباشد، فقط می تواند بین دویست تا سیصد لغت در دقیقه بخواند.
حتی گفته میشود که مطالعه کننده های عالی بهتره کمی سرعت خواندن شان را پایین بیاورند تا درک مطالب شان در متن های اختصاصی بالا برود.

 

فواید تندخوانی :

 1. یکی دیگر از آشکارترین اثرهای تندخوانی، صرفه جویی در وقت است.
 2. تندخوانی، کارآیی و خلاقیت فرد را بالا می برد.
 3. می توانید استفاده بهینه از مغزتان بکنید.

 

بعضی واقعیت هایی که باید راجب تندخوانی بدانید

چرا واقعا تلفظ کلمات چه با صدای بلند چه در درون خودمان، کاری غیر قابل انکار و همیشگی است والبته نمی‌توان هیچگاه به شکل کامل آن را حذف کرد.
خیلی از دوره‌های تندخوانی از ما می‌خواهند که با تمرینات سخت این عادت را حذف کنیم که البته به صورت ۱۰۰% غیر ممکن است اما با دانستن علت آن شاید تصمیم‌تان درباره این کار تغییر کند و یا اگر تغییر هم نکرد از علت آن آگاهی پیدا کرده‌اید.

ذهن ما به صورت لایه لایه و بر اساس نیازش، اطلاعات را وارد و ذخیره می‌کند اما ما در تندخوانی یا مطالعه خطی فکر می‌کنیم اگر بخواهیم یک مطلب را به خوبی درک کنیم باید با دقت به کلمات موجود در صفحات کتاب فقط دقت کنیم نه اینکه ابتدا لایه‌های اولیه را وارد کنیم و سپس به ذهن‌مان مراجعه کنیم و ببنیم که آیا مطالب مورد نیاز ما را به درستی دریافت کرده یا خیر که اگر نه، با ایجاد سؤال و احساس نیاز مجددا به کتاب مراجعه کنیم و لایه‌های بعدی از اطلاعات را وارد ذهن‌مان کنیم.
این شیوه دقیقا در سیستم عکس‌خوانی ذهنی اجرا می‌شود که کاملا منطبق بر ذهن است.

 

نکات اساسی برای موفقیت در تند خوانی

۱- تمرین، تمرین، تمرین و باز هم تمرین!

هر چقدر بگوییم تمرین باز هم کم است. بگذارید خیالتان را راحت کنیم، بدون تمرین تمامی نکات گفته شده بی‌فایده هستند. آموزش‌ها و تکنیک‌ها باید در یک برنامه‌ریزی منظم روزانه تکرار شوند تا نتیجۀ دلخواه به دست آید.

۲- با متون ساده آغاز کنید

به هیچ‌ وجه از متون سنگین و پیچیده برای تمرین تند خوانی استفاده نکنید. رمان‌هایی که با یک بار خواندن آن‌ها متوجه مطلب می‌شوید، بهترین انتخاب هستند.

۳- از خط‌بر یا انگشت استفاده کنید

با این کار به مغز و چشم‌های خود فرمان می‌دهید تا با همدیگر هماهنگ شوند، این مورد را فراموش نکنید.

۴- سرعت مطالعه‌تان را ارزیابی کنید

قبل از شروع یادگیری تکنیک‌ های تند خوانی، سرعت خواندن خود را اندازه‌گیری کنید و هر چه پیش می‌روید این سرعت را ارزیابی کنید، این کار باعث افزایش انگیزه می‌شود

 

کامل ترین تمرینات برای تند خوانی همینجاست!

گرم کردن چشم‌ها

برای گرم کردن چشم‌ها روزانه چند دقیقه زمان برای آن در نظر بگیرید. این تمرین‌ها شامل چرخاندن چشم‌ها به صورت مدور ، مالش پلک‌ها با دست، عقب و جلو کردن انگشت روی بینی و دنبال کردن حرکت آن با چشم‌ها است.

ستاره

این تمرین یکی از معروف‌ترین تمرینات مربوط به گرم کردن چشم و تند خوانی است. روی یک کاغذ، ستاره‌ای بزرگ مانند شکل زیر بکشید و اضلاع آن را با حرکت چشم دنبال کنید. این تمرین را ۲ الی ۵ دقیقه انجام دهید.

 

تمرین ستاره

 

جستجوی کلمات

با حرکت چشم‌ها، کلمات موجود در ستون سمت راست را در کم‌ترین زمان ممکن از بین کلمات مقابل آن بیابید. زمان محاسبه شده را نوشته و سعی کنید در دفعات بعد این زمان را کاهش دهید.

 

تمرین جستجوی کلمات

 

جستجوی اعداد

در شکل زیر اعداد ۱ تا ۵۰ به صورت بهم‌ریخته قرار دارند. در این تمرین باید سعی کنید تا با حرکت چشم‌ها به ترتیب این اعداد را پیدا کنید. زمان این کار را یادداشت کرده و سعی کنید در دفعات بعدی این زمان را کاهش دهید.

 

تمرین جستجوی اعداد

سرعت سطری

این تمرین یکی از معروف‌ترین تمرین‌های تند خوانی دنیاست. با حرکت چشم‌ها و با بالاترین سرعت ممکن، خطوط بین عددهای ۱ و ۲ را دنبال کنید.

 

سرعت سطری

 

جستجوی اعداد پیشرفته

این تمرین یکی از تمارین کتاب تونی بوزان، نابغه تند خوانی و تقویت حافظه است که باید عدد نوشته شده در ستون سمت چپ را در بین ستون‌های دیگر پیدا کنید.

 

تمرین جستجوی اعداد پیشرفته

 

راز مطالعه ی سریع در فتوریدینگ چیست؟

تندخوانی

 

فتوریدینگ یک سیستم مطالعاتی فوق حرفه ای و عالی است که شما با به کارگیری آن در مطالعاتتان میتوانید هرکتابی را در کمتر از دوساعت مطالعه کرده و درک بسیار بالاتری نیز نسبت به مطالعه ای که قبلا میکردید بدست آورید.

 

البته هنوز تناقضات فراوانی در مبحث فتوریدینگ موجود می باشد

 

در فتوریدینگ هدفمند عمل می کنیم یعنی قسمت هایی که نیاز داریم را می خوانیم و قسمت هایی که نیاز ما نیست را نمی خوانیم.
البته این کار در تندخوانی هم انجام می شود و صرفا برای فتوریدینگ نیست.
این کار بیشتر برای کتاب های غیر درسی امکان پذیر است چون معمولا ۹۰ درصد کتاب های غیر درسی فقط توضیحات و مثال های اضافه است که برای درک بهتر مطلب نوشته شده و هرجا که شما مطلب را درک کردید می توانید از آن مطلب عبور کنید.
اما برای کتاب های رمان این کار زیاد امکان پذیر نیست چون شکل داستانی دارد و ما معمولا رمان را برای سرگرمی می خوانیم و بخاطر شکل داستانی آن اگر قسمتی را نخوانیم امکان دارد بقیه مطالب را متوجه نشویم.
و در کتاب های درسی و تخصصی بدلیل اینکه امکان دارد از هر قسمت آن سوال طرح شود نمی توانیم از بخشی که علاقه نداریم یا مربوط به هدف ما نیست به راحتی عبور کنیم و مجبوریم تقریبا کامل کتاب را بخوانیم.

در واقع آن مرحله ی عکس برداری در فتوریدینگ (ورق زدن بدون درک) هیچ فایده ای در کتاب های مفهومی درسی ندارد. (البته در این دنیا هیچ چیزی غیرممکن نیست؛ چون نسل بشر اشرف مخلوقات و موجود پیچیده ای است از همه لحاظ به خصوص مغز انسان)
و اگر فتوریدینگ را برای کتاب های درسی بکار ببرید مطمئن باشید باید زمان بیشتری را نسبت به قبل برای مطالعه صرف کنید چون در کتابهای درسی مجبور هستید کامل کتاب یا فصل مورد نظر را بخوانید.

 

فواید فتوریدینگ :

تندخوانی

 

 1. آماده کردن جسم و روان برای مطالعه
  با انجام تنفس عمیق، تلقین و…بدن و روان آرام می شود و همچنین تمرکز ما هم افزایش می ابد.
 2. هدفمند پیش رفتن
 3. پیش مطالعه ی دقیق
 4. درک و یادآوری خوب

 

دوره تندخوانی

کسانی که این مقاله را خوانده اند از محصول آموزش تندخوانی هم دیدن کرده اند.

با توجه به این که همه مردم دوست دارند اطلاعات زیادی داشته باشند و از مطالعه و افزایش معلومات لذت می برند، ولی به دلیل عادت ها نادرست نمی توانند از مطالعه لذت ببرند، یکی از مهم ترین تمرین هایی که خود بنده هر روز برای افزایش مطالعه انجام می دهم را به صورت محصول در آورده و در اختیار دوستان قرار داده ام.
این دوره تندخوانی که به صورت محصولی کوچک در آمده شامل مهم ترین تمرین های چشمی برای سرعت مطالعه شما و خسته نشدن چشم می شود و با تجربه ی که از دوره های تندخوانی که شرکت کرده ام، پس نیاز را بر این دیدم که این محصول را تهیه و به دوستان ارائه دهم، چرا ؟ چون که خودم تجربه خوب و احساس خوبی از این محصول دیده ام و به شما هم توصیه می کنم این محصول را بخرید و لذت مطالعه و سرعت را در وجود خودتان تجربه کنید.

 

کلام آخر:

با تجربه ای که بعد از انجام تمرین های روزانه حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه ای داشته ام. به شدت علاقه مند به مطالعه شده ام و سرعت مطالعه و تمرکزم به طور محسوسی افزایش پیدا کرده است.
برای همین با ذوق فراروان این مقاله را برای شما دوستان گرامی تدارک دیده ام تا قدمی برای افزایش آمار مطالعه کشورمان داشته باشیم.
همچنین محصولی با عنوان آموزش تندخوانی که درقسمت محصولات این سایت است به شما ارائه داده ایم.
و در پایان اگر پیشنهاد و انتقاد و یا سوال خاصی داشتید در قسمت نظرات منتظر شما هستیم.

شما بگویید

تندخوانی چیست ؟

تندخوانی یعنی باور به این که می شود کتاب های زیادی را در مدت زمان کم خواند.

تندخوانی چیست ؟؟

تندخوانی یعنی در این جهان هیچ چیز امکان پذیر نیست.

تندخوانی چیست ؟؟؟

روش های دیگری به جز تندخوانی هم وجود دارد که هنوز تکامل خود را طی نکرده اند. (فتوریدینگ)

 

دانلود فایل PDF مقاله

درباره ی تیم محتوای ره آموز

عشق به یادگیری، چونان شعله‌ای در دل شب است که هر چه بیشتر می‌سوزد، راهی بیشتر در پیش رو روشن می‌کند. این تشنگی برای دانایی، مسیری است بی‌پایان به سوی کشف رازهای هستی و درک عمیق‌تر خود و جهان.

مطلب پیشنهادی

خرید شماره مجازی بلیزارد به تعداد دلخواه

گزارشی از سایت فالووران با استفاده از شماره مجازی بلیزارد می‌توانید رقابت را در بازاریابی …

5 دیدگاه

 1. محسن محمدی

  من بیشتر از ۱۰۰۰ کلمه میخونم به خودم امید وار شدم

 2. خیلی ممنون

 3. مطالب خیلی خوبی بود

 4. مقاله خوبی بود
  محصول هم میخوام ببینم
  شوق دارم واسه دیدن محصول تعریفشو می کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *