قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

کپی رایتینگ چیست و چگونه می توانیم یک متن تأثیر گذار بنویسیم؟

734 بازدید

کپی رایتینگ چیست؟ تابه‌حال شده است که از خواندن یک مطلب سیر نشوید و یا دیدن مطلب و پیام تبلیغاتی مدتی شمارا درگیر کند؟ حتماً از خودتان پرسیده‌اید که علت جذب کردن افراد از طریق یک جمله و یا متن چه دلیلی می‌تواند داشته باشد و راز این کار چیست؟
منظور ما از کپی رایتینگ همین است. کپی رایتینگ به معنای نوشتن و یا خوب نوشتن است ولی کسی که این مطلب را می‌نویسد نویسنده است زیرا قلم عالی‌ای دارد. در این مقاله قصد داریم به مفهوم دقیق کپی رایتینگ و روش‌های نوشتن یک مطلب تأثیرگذار بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

پیشنهاد ما: روش های ارائه محتوا

کپی رایتینگ چیست؟

کپی رایتینگ

کپی رایتینگ یکی از اساسی‌ترین عناصر هر نوع بازاریابی برای یک برند و همانند یک فراخوانی برای اقدام call to action اما در مقیاسی بزرگ‌تر است. کپی رایتینگ به معنای استفاده از کلمات برای جذب مشتری و فروش بیشتر است. درواقع کار اعظم و اساسی یک فروشنده توسط کپی رایتینگ صورت می‌گیرد. هرقدر متن نوشته‌شده جذاب و سوال برانگیز باشد و ذهن مخاطبان را درگیر و جذب کند فروش بیشتر خواهد بود. شاید این کار ساده به نظر برسد اما درواقع این‌طور نیست. کپی رایتینگ و درواقع کپی رایتر بودن نیاز به ظرافت‌های خاصی دارد که فرد در طول نوشته خود باید آن‌ها را رعایت کند. درواقع دقت، ظرافت و خلاقیت در استفاده از کلمات هنریک کپی رایتینگ می‌باشد. به عبارتی، کپی رایتینگ فرآیندی است که باعث افزایش آگاهی مخاطب شده و درنهایت، با ایجاد تصویر ذهنی درست و منطبق با نیازهایش، او را به اقدام کردن تشویق می‌کند.

 

 

 

کپی رایتر کیست؟

کپی رایتر ها افرادی هستند که تلاش می‌کنند با استفاده از کلمات مردم را به درک یک حس، فکر کردن به یک موضوع، تصور کردن و درنهایت پاسخ دادن ترغیب می‌کنند. درواقع کپی رایتر کسی است که با توجه به نکات روانشناسی مخاطب بر فرآیند تصمیم‌گیری فرد در خرید کالا تأثیر می‌گذارد و تنها ابزار او انتخاب هوشمندانه کلمات است. به‌طور کامل‌تر کپی رایتر نویسنده‌ای است که به‌قصد بازاریابی مؤثرتر و فروش بیشتر محصولات محتوای مفید می‌نویسد.

 

وظایف کپی رایتر

  • استفاده از تیترها و سرفصل‌های جذاب
  • به کار بردن کلمات ساده در متن تبلیغاتی
  • استفاده از جملات تأثیرگذار
  • عدم اغراق و بزرگنمایی
  • ایجاد حس اعتماد
  • عدم استفاده از ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات
  • دعوت کردن از مشتری برای انجام فعالیت مربوط به موضوع کاری
  • تبدیل مخاطب به مشتری

 

 

چه عواملی برای نوشتن یک متن کپی رایتینگ لازم است؟

برای اینکه بتوانید متنی جذاب بنویسید و یک کپی رایتر شوید باید هرکدام از عوامل زیر را رعایت کرده و روی آن تسلط داشته باشید.

 

 

عنوان

مهم‌ترین بخش یک متن عنوان آن است. درواقع زمانی که فردی برای اولین بار با متنی روبه‌رو می‌شود ابتدا به سراغ عنوان آن می‌رود. عنوان شما انعکاسی از کل موضوع متن شماست و اگر شما بتوانید عنوانی بنویسید که مخاطب را جذب کند او ترغیب می‌شود که متن شمارا بخواند. در عنوان نویسی باید یک اشتیاق و کنجکاوی در مخاطب ایجاد شود. در نوشتن عنوان باید زیرک باشید و به‌صورت خلاقانه از کلمات استفاده کنید.

 

 

ساده‌نویسی

در متنی که نوشته آن ساده باشد و از اغراق و زیاده‌گویی دور باشد شما حقایق مطلب را متوجه خواهید شد. زمانی که از زبان روزمره استفاده می‌شود متن خواندنی‌تر و قابل‌اعتمادتر می‌شود. پیامی که با صمیمیت نوشته‌شده باشد حس خوبی را در مخاطب ایجاد می‌کند. ساده‌نویسی باعث می‌شود که گام‌به‌گام مخاطب با نویسنده همراه شود و فرصت آشنایی با جزئیات را داشته باشد.

 

 

اختصاص نویسی

همان‌طور که می‌دانید متنی که نوشته می‌شود تنها برای یک فرد نیست و میلیون‌ها نفر آدم متن موردنظر را می‌خوانند. پس متن شما هر تعداد مخاطبی داشته باشد باید طوری اختصاصی نوشته شود که انگار فقط برای یک فرد نوشته‌شده است. یک متن علاوه بر خوب و گیرا بودن باید به‌صورت تخصصی درباره مطلب موردنظر نوشته شود به‌طوری‌که مخاطب احساس کند می‌تواند به شما اعتماد کرده و محصول شمارا بخرد.

 

 

یک کپی رایتر باید در چه زمینه‌هایی تخصص داشته باشد؟

کپی رایتینگ

 

مخاطب شناسی

ذهن یک مخاطب به متن توجهی نمی‌کند و ذهن او درگیر مسائل و دغدغه‌های خودش است. یک کپی رایتر باید روانشناسی مخاطب داشته باشد و به نیازها و خواسته‌های آن‌ها آگاهی کامل داشته باشد. درواقع روانشناسی مخاطب نقش مهمی در برقراری ارتباط با مخاطب دارد. درواقع این روش تونلی است که از طریق آن وارد ذهن مخاطب می‌شوید و او را به سمت درست و مقصد خود هدایت می‌کنید. کپی رایتر بیش از هر چیز، باید بااحساس مخاطب ارتباط برقرار کند. برای این منظور بهتر است فهرستی از سؤالاتی که ممکن است برای خواننده پیش بیاید، در ذهن داشته باشد و سعی کند طی یک گفتگوی درونی، بهترین پاسخ را برای آن‌ها بیابد.

 

مهارت نویسندگی

مهارت نویسندگی شامل استعداد یک نویسنده در به‌کارگیری کلمات و قرار دادن کلمات درجای درست و ایجاد متنی متفاوت است. یک کپی رایتر باید علاوه بر مهارت نویسندگی قوه تخیل خوبی داشته باشد. قراراست که به‌واسطه متنی که او می‌نویسد تصویری در ذهن مخاطب ایجاد شود و او را ترغیب به خرید کردن کند.
یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای جذب یک مخاطب داستان‌نویسی است. مردم با داستان به‌راحتی ارتباط برقرار می‌کنند و پیام داستان در ذهن آن‌ها باقی می‌ماند. در این قسمت سؤالی که باید از خودتان بپرسید این است که آیا متن من باعث کنجکاوی مخاطب می‌شود و ذهن او را درگیر می‌کند؟ آیا مخاطب را وادار می‌کند که تا انتها متن من را بخواند؟

 

 

پیشنهاد ما: محتوای کاربر پسند در کسب و کار اینترنتی چیست ؟

 

کسب اطلاعات و آگاهی از موضوع

در ذهن یک کپی رایتر اولین سؤالی که پیش می‌آید این است که چه چیز جذابی در محصول من وجود دارد؟
برای پیدا کردن پاسخ درست این سوال لازم است که اطلاعاتی جامع در رابطه با محصول موردنظر داشته باشید و تمامی مزیت‌ها و معایب آن را پیدا کنید. تنها با شناخت درست محصول می‌توانید متنی جذاب و پرمخاطب برای محصول موردنظر بنویسید.

 

چطور می‌توانیم یک متن تأثیرگذار بنویسیم؟

کپی رایتینگ

 

داشتن رویکردی متفاوت

همه ما هرروزه با پیام‌های تبلیغاتی مختلفی مواجه می‌شویم و عادت کرده‌ایم که این پیام‌ها را نادیده بگیریم؛ اما برای اینکه یک کپی رایتینگ تأثیرگذار داشته باشیم باید رویکردی متفاوت نسبت به دیگران داشته باشیم. هر برندی مزایا و ابعاد مختلفی دارد که می‌توانید برای تبلیغ برند از هرکدام استفاده کنید. اما هنگام انتخاب پیام کپی رایتینگ باید دقت بیشتری داشته باشید. برای طراحی و تأثیرگذاری یک محصول باید جنبه‌ای از محصول را انتخاب کنید که بتواند مخاطب شمارا تحریک و توجه او را جلب کند. به‌عنوان یک کپی‌رایتر، برای تولید پیام‌های تبلیغاتی، با رویکردی متفاوت به داستان محصول نگاه کنید. با تولید پیام‌های غیرمنتظره و غیرعادی بر حس بی‌توجهی مخاطبان خود غلبه کنید و آن‌ها را مشتاق کنید تا به تبلیغ شما توجه کنند. یک کپی رایتینگ خوب باید مخاطب خود را به فکر کردن و یا تماشای مجدد پیام ترغیب کند. این امر باعث می‌شود که پیام تبلیغاتی شما بیشتر در ذهن‌ها بماند.

 

 

توجه به‌عنوان متن

اگر عنوان یک متن مثلاً موضوع یک ایمیل، خسته‌کننده باشد یا به‌اندازه کافی جالب نباشد، مخاطبان متن شمارا نخواهند خواند. در تعیین عنوان محتواهای تبلیغاتی، سعی کنید مخاطبان خود را به دانستن آنچه در متن آمده است، کنجکاو کنید. طنز، بازی کردن با کلمات و غیرقابل‌پیش‌بینی بودن، راه‌حل‌هایی خوب برای جلب‌توجه هستند. بهتر است عنوان شما در یک خط بیاید.

 

 

استفاده از احساسات

اگر شما قراراست متنی برای محصولی بنویسید که به فراوان وجود دارد و تبلیغات زیادی درباره آن محصول ارائه‌شده است شما بهتر است که حس تجربه خود درباره آن محصول را نوشته و با مخاطبان در میان بگذارید. مثلاً فرض کنید محصول شما یک کفش است مسلماً تبلیغات زیادی ازنظر کیفیت، جنس، سبک و راحت بودن آن وجود دارد اما شما می‌توانید بین محصول خود و تجربه‌ای که قرار است برای خریداران به ارمغان بیاورد ارتباط برقرار کنید.
اگر شما از احساسات به‌درستی در کپی رایتینگ خود استفاده کنید، می‌توانید نرخ تبدیل وب‌سایت خود را تا حد زیادی بهبود بخشید؛ اما اینکه چگونه در صنعت‌های مختلف احساسات مخاطب را درگیر کنید، یکی از چالش‌های پیش روی کپی‌رایترها است. بر اساس گزارش ارائه‌شده توسط Unbounce Conversion Benchmark نحوه استفاده از احساسات در صفحه فرودهای با کاربردهای مختلف باهم تفاوت دارد. مثلاً، در وب‌سایت مرتبط با صنعت گردشگری باید با کلمات مثبت صحبت کنید. بر اساس تحقیقات انجام‌شده، حتی اگر شما به میزان ۱٪ از کلمات منفی مانند محدودیت، چالش، ترس، عصبانیت و … در کپی رایتینگ مربوط به سفر استفاده کنید، نرخ تبدیل این وب‌سایت تا بیش از ۲۵٪ کاهش می‌یابد.
بنابراین در کپی رایتینگ خود از احساسات به‌خوبی استفاده کنید تا بتوانید بیشترین تأثیر را بر روی مخاطبان داشته باشید.

 

 

ساختاربندی درست متن

ایجاد ساختار مناسب برای متن و انتخاب تیتر اول و زیر تیترهای مناسب، عامل مهم دیگری در خوانایی متن و ایجاد ارتباط با مخاطب است.
در ابتدا لازم است که یک تیتر اصلی مناسب برای متن انتخاب کنیم که پیام اصلی را به‌خوبی منتقل کند. همچنین جملات اولیه متن نیز بایستی در تأیید تیتر اصلی و انتقال هرچه بهتر پیام آن باشند.
همچنین برای تهیه یک متن جامع و کامل لازم است قبل از شروع به نوشتن متن اصلی پیام اصلی و نکات مهمی را که با نوشتن متن می‌خواهیم به خواننده منتقل کنیم بر روی یک برگه و در قالب چند جمله یادداشت کرده و به‌وضوح از آن‌ها آگاهی داشته باشیم و در مرحله بعدی شروع به نوشتن متن اصلی کنیم.

 

 

استفاده از جملات کوتاه

مسلماً خواندن جملات کوتاه بسیار آسان‌تر از خواندن جملات طولانی است و همین امر باعث می‌شود که مخاطب سریع‌تر منظور نویسنده را درک کند. استفاده از جملات طولانی باعث می‌شود که مخاطب خسته و بی‌حوصله شود و درک مفاهیم برای آن مشکل خواهد شد. پس در یک کپی رایتینگ خوب سعی کنید از جملات کوتاه و مفهومی استفاده کنید تا متن شما جذاب و متفاوت به نظر برسد.

 

 

پرهیز از اصطلاحات تخصصی و مبالغه

زمانی که نویسنده یک محتوا سعی می‌کند مخاطبان خود را با شرکت، محصولات و خدمات خود آشنا کند ممکن است در همین حین در کپی رایتینگ خود از ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات پیچیده استفاده کند که این امر باعث می‌شود درک مخاطب از متن موردنظر و موضوع متن کم شود.

 

 

توجه به جزئیات

هنگام تولید محتوا باید به جزئیاتی مانند اشتباهات املایی، لینک‌های شکسته، کلمات تکراری، اصطلاحات و… توجه زیادی داشته باشید. این اشتباهات در متن برای یک برند اصلاً مناسب نیست و همین‌طور باعث کم شدن مخاطبان می‌شود.
بهتر است که قبل از انتشار متن از یک فرد دیگر کمک بخواهید تا نوشته شمارا مطالعه کند و اشتباه‌های نگارشی آن را به شما بگوید. اگر به فرد دیگر دسترسی ندارید، مدتی به فکر خود استراحت دهید و بعد مجدداً متن خود را بررسی کنید، چراکه اگر شما بلافاصله بعد از نوشتن متن، آن را بخوانید، به‌احتمال‌زیاد نمی‌توانید اشکالات موجود در آن را پیدا کنید.

 

 

استفاده از لینک‌های مفید

دادن لینک‌های داخلی به متن جذاب تولیدشده، می‌تواند کاربر را مدت‌زمان طولانی‌تری در وب‌سایت نگه‌داشته و همچنین با سایر مطالب و مقالات مهم آشنا کند.
لینک‌های خارجی نیز نشان‌دهنده این هستند که در مورد مطلبی که نوشته‌اید، تحقیق و جستجوی کافی را کرده‌اید. همچنین این ذهنیت را در خواننده ایجاد می‌کنند که شما یک منبع قابل‌اطمینان هستید.

 

 

ابتدا و انتهای جذاب

ابتدای هر متن و محتوای جذاب فرصتی است که شما مخاطب را به ادامه خواندن و درنهایت خرید محصول یا خدمات تشویق کنید.
مسلماً شما نمی‌خواهید این فرصت را از دست بدهید! سعی کنید در ۶۰ کلمه اول متن حس کنجکاوی و هیجان را طوری در مخاطب تحریک کنید که او با رغبت بیشتری به خواندن ادامه متن بپردازد. می‌توانید متن را با چند سوال شروع کنید. در ادامه متن، اطلاعات بیشتر را آن‌طور که گفته شد، در اختیارش قرار دهید.
پایان یک متن جذاب نقطه فرود است. پس باید دقت کنید که مخاطب را روی باند فرود صحیح بنشانید. سعی کنید آخرین جمله‌ها را تأثیرگذارتر بنویسید، طوری که مخاطب احساس کند، اگر از شما خرید نکند یک فرصت را ازدست‌داده است. مطرح کردن یک سوال در پایان یک متن تبلیغاتی می‌تواند به‌عنوان یک تکنیک برای کنجکاو نگه‌داشتن ذهن مخاطب کمک کند.

 

 

پیشنهاد ما: آموزش تولید محتوا اختصاصی برای سایت

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله به توضیح مفهوم کپی رایتینگ پرداختیم. همان‌طور که گفته شد اگر شما محصولی برای فروش دارید و در یک شرکت تبلیغاتی کار می‌کنید متن تبلیغ شما تأثیر زیادی درفروش محصول شما خواهد داشت پس بهتر است که بااطلاع دقیق از یک متن خوب به فروش محصول خود بپردازید و امیدواریم که با مطالب گفته‌شده به یک کپی‌رایتر حرفه‌ای تبدیل شوید.

درباره ی

مطلب پیشنهادی

خرید شماره مجازی بلیزارد به تعداد دلخواه

گزارشی از سایت فالووران با استفاده از شماره مجازی بلیزارد می‌توانید رقابت را در بازاریابی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *