کسب و کار

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (No Ratings Yet)
Loading...

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

کسب و کار چیست ؟

واژه ای که همه به دنبال آن هستم این است که بدانیم معنی کسب و کار چیست ؟ کسب و کار عبارت است از یک فعالیت تجاری در قالب یک شرکت ، گروه یا فرد که به فعالیت های اقتصادی مشغول می شوند. کسب و کار یا بیزنیس ( business ) می تواند در قالب نوعی فعالیت تجاری، شخصی، صنعتی یا تولیدی ارائه شود. اکثر کسب و کارهای محلی به صورت فردی مشغول به کار می باشند و نیاز به ثبت شرکت ندارند. برخی دیگر نیز در قالب یک شرکت، کارخانه، تولیدی بصورت گروهی مدیریت می شوند. اکثر کسب و کارها به منظور سود دهی و ایجاد درآمد بوجود می آیند و اهداف بلند مدت دارند و هدف اصلی آنها افزایش درآمد در حیطه کاری خود می باشد.

 

کسب و کار

 

اهداف کسب و کار :

کسب و کار به منظور ارائه خدمات و محصولات به افراد خاص شکل می گیرند. نوع بیزینس ها می تواند بسیار متفاوت باشد و بسته به اندازه شرکت و افراد مشغول به کار متغیر می باشد. برخی از شرکت ها نیز می تواند عدم سود دهی داشته باشد و جنبه درآمدی نداشته باشد و از سوی دولت برای خدمات برای افراد جامعه راه اندازی شده باشد. اکثر کسب و کارها خصوصی بوده و میزان زیادی از بیزینس ها را تشکیل می دهد و هدف اصلی این نوع کسب و کارها سود اقتصادی می باشد.

 

به طور کلی می توان اهداف را به این شکل بیان نمود :

فعالیت های که توسط افراد خاص برای ارائه محصول و  خدمات خود به مشتریان خود برای کسب درآمد و بهبود رضایت مشتری انجام می شود.

 

کسب و کار

بزرگی کسب و کار و اندازه آن :

بسیاری از بیزینس ها می تواد بصورت تک نفره مدیریت شوند مانند فروشگاه ها، مغازه ها یا یک غذاخوری و رستوران کوچک در محله ای خاص از یک شهر. برخی از این نوع کسب‌وکار ها ممکن است بصورت گروهی مدیریت شود و هنگامی که افراد حیطه کار خود را افزایش می دهد برای تامین مخارج خود اقدام به فروش سهم می کند. در این صورت به این نو شرکت ها سهامی عام گفته می شود و با محدودیت هایی رو برو می شود ولی در بیزینس های کوچک هیچ محدودیتی وجود ندارد.

 

پیشنهاد ما : علت شکست کسب و کار اینترنتی چیست ؟

ساختار شرکت و کسب وکار :

کسب‌ و کار ها ممکن است توسط یک شخص پایه گذاری شده باشد و سایر افراد دیگر نیز برای مشارکت و همکاری به کار گذاشته شود و هر یک در حیطه کاری خود وظایف و خدمات خاصی را ارائه می دهد. شرکت ها ممکن است بصورت شرکت حقیقی یا شرکت حقوقی ثبت شوند. شرکت ممکن است بصورت شرکت سهامی ( Joint-stock company ) باشد که این نوع شرکت به دو نوع تقسیم می شود که عبارتند از : شرکت سهامی عام یا شرکت سهامی خاص.

 

نوع دیگر شرکت شرکت با مسئولیت محدود ( Private limited company ) نام دارد که حداقل افراد مورد نیاز برای ثبت این شرکت در ایران ۲ نفر می باشد.

 

شرکت تضامنی نیز یک مورد از انواع شرکت ها می باشد ( general partnership ) که نوعی شرکت است که با نام بخصوصی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تظامنی به فعالیت تجاری می پردازند.

 

پیشنهاد ما : تاثیر پشتیبانی آنلاین روی کسب و کار و افزایش فروش

کسب و کارهای موفق و بزرگ :

در ایران کسب و کارهای بزرگی شکل گرفته است و همگی از طریق استارت آپ یا و بیزینس پلان به فعالیت خود ادامه می دهند و به درآمدهای مناسبی دست یافته اند. ماننددیجی کالا که تواسته چندین هزار نفر را در کسب و کار خود زیر پوشش قرار دهد. کسب و کار هایی مثل اسنپ و تپ ۳۰ نیز از این نوع کسب و کارها می باشند که توانسته اند تعداد بسیار زیادی را به فعالیت و کسب درآمد مشغول سازند.

کسب و کارهای آنلاین :

نوع دیگر این بیزنیس ها بصورت آنلاین می باشد و به داد و ستد مشغول می شوند مانند سایت ایسام ، برخی دیگر نیز با ارائه خدمات تخصصی وارد این حوزه شده اند و در قالب خدماتی مثل طراحی سایت، آموزش، فروشگاهی و … به فعالیت می پردازند.

 

درباره‌ی فرشید خانزادی

دارای مدرک فوق لیسانس عمران سازه علاقه زیاد به وردپرس و طراحی سایت و همچنین مشاوره راه اندازی کسب و کار اینترنتی. برخی از تخصص هام : برنامه نویسی، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی، مشاوره و ایده کسب و کار، طراحی گرافیک، طراح قالب و افزونه وردپرس.

یک نظر

  1. فروشگاه اینترنتی ارومیه

    مطلب خوبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *